AUGUSTINUS BADERThe Rich Cream
Finns i flera storlekar:
AUGUSTINUS BADER
The Rich Cream
2 219,00 kr
selectable element

App Deal
10% från 800 kr, 15% från 1150 kr, 20% från 1500 kr vid köp i appen* Kod: APPDEAL
selectable element

Goodie Bag i appen
6 miniprodukter gratis vid köp över 1250 kr* i appen
Fri frakt till upphämtningsställe
Få ditt paket tidigast den 18 augusti
På lager
Köp och hämta i butik efter 2 timmar *
Ej tillgänglig
Beskrivning
En lätt och uppfriskande kräm som återfuktar på djupet, stärker hudens naturliga regenereringsprocess och förbättrar din hy dramatiskt. En lugnande aloe vera-baserad kräm som är rik på antioxidanter, aminosyror och vitamin A, B, C och E som skyddar mot fria radikaler.
- Passar för kombinerad till fet hud.
- Revitaliserar och lugnar huden i fuktiga klimat
- Idealisk som dagkräm
Augustinus Bader-produkterna är inspirerade av teknik som utvecklats av professor Bader och har sina exklusiva egenskaper tack vare TFC8®, deras patenterade komplex av aktiva ingredienser. TFC8® består av naturliga aminosyror, vitaminer och syntetiska molekyler som finns naturligt i huden. Den leder viktiga näringsämnen och naturliga ingredienser till hudcellerna och skapar en optimal miljö för att aktivera hudens egna reparations- och förnyelseprocesser*.
* De översta lagren av epidermis.
Krämen innehåller retinylpalmitat, och även om koncentrationen av denna ingrediens i krämen anses vara säker för gravida kvinnor, föredrar vissa kvinnor att undvika att använda den när de är gravida. Vi rekommenderar att du rådfrågar din läkare om du har några frågor eller funderingar.En lyxig och extremt återfuktande kräm som stöder hudens naturliga föryngringsprocesser och förbättrar din hy dramatiskt.
Argan-, avokado- och nattljusolja, som är rika på regenererande omega-6-fettsyror och antioxidanter, ger skydd mot fria radikaler.
- Lämplig för normal till torr hud
- Ger en perfekt skyddande sköld i torra klimat - Idealisk som nattkräm
Augustinus Bader-produkterna är inspirerade av teknik som utvecklats av professor Bader och har sina exklusiva egenskaper tack vare TFC8®, deras patenterade komplex av aktiva ämnen. TFC8® består av naturliga aminosyror, vitaminer och syntetiska molekyler som finns naturligt i huden. Den leder viktiga näringsämnen och naturliga ingredienser till hudcellerna och skapar en optimal miljö för att aktivera hudens egna reparations- och förnyelseprocesser*.
* De översta lagren av epidermis.
Rich Cream anses vara säker att använda under graviditet och amning.

























































